|
| Series | WPJ connector (Wire-to-Board) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Mating assist | Keying |
| Waterproof | IPX7 |
| Connection variations | Wire-to-wire type available |
| Standard | CSA, IEC 60529 IPX7, TÜV, UL |
| Pitch | 5 mm |
| Circuit | 2, 3 |
| Current rating | 7 A AC/DC (AWG #18) |
| Voltage rating | 300 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 22 , # 20 , # 18 0.33 mm2 to 0.83 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.52 mm to φ 2.83 mm |
| Remarks | Wire-to-Wire type available |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SWPJR-21T-M0.5 | - | - | - | Download |
| 2 | SWPJR-21T-M0.5A | - | - | - | Download |
| 3 | WPJR-02V-1-S | Download | Download | Download | Download |
| 4 | WPJR-03V-1-S | Download | Download | Download | Download |
| 5 | B02B-WPJSS-1 | Download | Download | Download | Download |
| 6 | B03B-WPJSS-1 | Download | Download | Download | Download |
| 7 | 02R-WPJV-1-SMM | Download | Download | Download | Download |
| 8 | 03R-WPJV-1-SMM | Download | Download | Download | Download |