|
| Series | CZH connector (CZ family) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole, SMT |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Friction lock |
| Connection variations | Compatible IDC connector available |
| Standard | CSA, UL |
| Pitch | 1.5 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 |
| Current rating | 2 A AC/DC (AWG #26) |
| Voltage rating | 100 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 0.08 mm2 to 0.13 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.8 mm to φ 1.1 mm |
| Remarks | Compatible IDC-style connector available (CZ connector) Wire-to-Wire Adapter available (TZ connector) |