|
| Series | LEX connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Bottom entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Side) |
| Standard | CSA, UL |
| Others | Halogen-free, LED lighting |
| Pitch | 2.5 mm |
| Circuit | 2, 4 |
| Current rating | 3 A AC/DC (AWG #22) |
| Voltage rating | 300 V AC/DC |
| Temperature range | -55 ℃ to +105 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,700 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 30 , # 28 , # 26 , # 24 , # 22 0.05 mm2 to 0.33 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.7 mm to φ 1.3 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SSFH-001T-P0.5 | - | - | - | Download |
| 2 | SSFH-002T-P0.5 | - | - | - | Download |
| 3 | LEXR-02V-S (HF) | Download | Download | Download | Download |
| 4 | LEXR-04V-S (HF) | Download | Download | Download | Download |
| 5 | EM02B-LEXSS-TF(HF) | Download | Download | Download | Download |
| 6 | EM04B-LEXSS-TF(HF) | Download | Download | Download | Download |