|
| Series | JFA connector J300 series (Wire-to-Wire, 5.08 mm pitch) |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Wiring type | Crimp style |
| Panel mounting | Screw lock, Panel lock, Free-hanging |
| Array (Insertion part) | Single-row, Dual-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Side), Secure lock (Center) |
| Mating assist | Keying |
| Connection variations | Wire-to-board type available |
| Standard | TÜV, UL |
| Pitch | 5.08 mm |
| Circuit | 1, 2, 3, 4, 6, 9, 12, 18, 20, 21, 36 |
| Current rating | 15 A AC/DC (Single circuit, AWG #14) 2.75 A AC/DC (20 circuits, AWG #28) |
| Voltage rating | 600 V AC/DC |
| Temperature range | -55 ℃ to +105 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 2,200 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 , # 22 , # 20 , # 18 , # 16 , # 14 0.08 mm2 to 2 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.8 mm to φ 3.4 mm |
| Remarks | Wire-to-Board type available |