|
| Series | JFA connector J2000 series (Wire-to-Board, 2.5 mm pitch) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row, Dual-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Side), Secure lock (Center) |
| Mating assist | Keying |
| Connection variations | Wire-to-wire type available |
| Standard | TÜV, UL |
| Others | Protector |
| Pitch | 2.5 mm, 3.5 mm |
| Circuit | 3, 4, 6, 8, 10, 12, 16, 20, 30, 40 |
| Current rating | 4.6 A AC/DC (3 circuits, AWG #20) 1.1 A AC/DC (40 circuits, AWG #28) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -55 ℃ to +105 ℃ |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 , # 22 , # 20 0.08 mm2 to 0.75 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.88 mm to φ 1.9 mm |
| Remarks | Wire-to-Wire type available |