|
| Series | BD connector (3.5 mm pitch) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole, SMT |
| Mating direction | Side entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Outer), Secure lock (Inner) |
| Standard | UL |
| Others | CCFL power supply |
| Pitch | 3.5 mm |
| Circuit | 2 |
| Current rating | 1 A AC/DC (AWG #24) |
| Voltage rating | 1400 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 3,000 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 0.08 mm2 to 0.22 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.9 mm to φ 1.7 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SBHS-002T-P0.5A | - | - | - | Download |
| 2 | SM02-BDS-3-TB | Download | Download | Download | Download |