|
| Series | NH connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Side entry, Top entry, Bottom entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Friction lock |
| Standard | CSA, TÜV, UL |
| Pitch | 2.5 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 |
| Current rating | 3 A AC/DC (AWG #22) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 30 , # 28 , # 26 , # 24 , # 22 0.05 mm2 to 0.33 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.9 mm to φ 1.7 mm |