|
| Series | OTZ connector |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Panel mounting | Panel lock |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Hybrid | Yes |
| Standard | CSA, UL |
| Pitch | 1.5 mm, 4 mm (Power supply circuit) |
| Circuit | 16 |
| Current rating | 1 A AC/DC (Signal circuit, AWG #26) 5 A AC/DC (Power supply circuit, AWG #20) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC (Signal circuit) 300 V AC/DC (Power supply circuit) |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 (Signal circuit) AWG # 26 , # 24 , # 22 , # 20 (Power supply circuit) 0.08 mm2 to 0.13 mm2 (Signal circuit) 0.13 mm2 to 0.5 mm2 (Power supply circuit) |
| Insulation O.D. | φ 0.7 mm to φ 1.1 mm (Signal circuit) φ 1.3 mm to φ 1.9 mm (Power supply circuit) |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SSM-01GD-P1.4 | - | - | - | Download |
| 2 | SSF-01GW-P1.4 | - | - | - | Download |
| 3 | SOTZP-002GG-P0.18 | - | - | - | Download |
| 4 | OTZP-16-H-P4 | Download | Download | Download | Download |
| 5 | OTZC-16-H-P4 | Download | Download | Download | Download |
| 6 | 16R-OTZ-H4GG-P4RL | Download | Download | Download | Download |
| 7 | 16CZ-6H | Download | Download | Download | Download |
| 8 | SCZH-002T-P0.5 | - | - | - | Download |
| 9 | CZHR-16V-S | Download | Download | Download | Download |