|
| Series | PAL connector (PA family) |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Wiring type | Crimp style |
| Panel mounting | Panel lock, Free-hanging |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Outer), Secure lock (Center) |
| Retainer | Retainer |
| Standard | UL |
| Pitch | 2 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 |
| Current rating | 3 A AC/DC (AWG #22) |
| Voltage rating | 100 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 800 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 , # 22 0.08 mm2 to 0.33 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.9 mm to φ 1.5 mm |
| Remarks | Compatible header available (PA connector) |