|
| Series | PH connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole, SMT |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Friction lock |
| Connection variations | Compatible IDC connector available |
| Standard | TÜV, UL |
| Pitch | 2 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 |
| Current rating | 2 A AC/DC (AWG #24) |
| Voltage rating | 100 V AC/DC |
| Temperature range | -40 ℃ to +105 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 800 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 32 , # 30 , # 28 , # 26 , # 24 0.032 mm2 to 0.22 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.5 mm to φ 1.5 mm |
| Remarks | High-box type header available Compatible connectors available (PHN, KR, KRD, CK connector) |