|
| Series | TR connector (KR family) |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Panel mounting | Panel lock |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Friction lock |
| Standard | CSA, UL |
| Others | Wire-to-Wire Adapter |
| Pitch | 2 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 |
| Current rating | 2 A AC/DC (PHN connector, AWG #24) 1 A AC/DC (KR connector, AWG #26) |
| Voltage rating | 100 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 800 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 |
| Insulation O.D. | φ 0.8 mm to φ 1.5 mm |
| Remarks | Applicable wires are in accordance with the applicable connectors. Applicable connectors: PHN, KR connector |