|
| Series | VU connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Outer), Secure lock (Center) |
| Standard | UL |
| Pitch | 3.96 mm |
| Circuit | 3 |
| Current rating | 5 A AC/DC (AWG #18) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 22 , # 20 , # 18 0.33 mm2 to 0.83 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.7 mm to φ 3 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SVU-21T-P0.6 | - | - | - | Download |
| 2 | VURP-03V-S | Download | Download | Download | Download |
| 3 | B03B-VUSS-1 | Download | Download | Download | Download |
| 4 | S03B-VUSS-1 | Download | Download | Download | Download |