|
| Series | XM connector (High box type) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Retainer | Retainer |
| Connection variations | Wire-to-wire type available |
| Others | Potting |
| Pitch | 2.5 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 |
| Current rating | 3 A AC/DC (AWG #22, AWG #20) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,000 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 , # 22 , # 20 0.08 mm2 to 0.5 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.8 mm to φ 1.9 mm |
| Remarks | Wire-to-Wire type available |