|
| Series | TCS connector (CS family) |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Panel mounting | Panel lock |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Standard | CSA, UL |
| Others | Wire-to-Wire Adapter |
| Pitch | 1 mm |
| Circuit | 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 31 |
| Current rating | 1.8 A (AWG #26, when mating with CSH) 1.8 A (AWG #27, when mating with CSR) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 30 , # 28 , # 26 |
| Insulation O.D. | φ 0.6 mm to φ 0.8 mm |
| Remarks | Applicable wires are in accordance with the applicable connectors. Applicable connectors: CSH, CSR connector |