|
| Series | IS Connector |
| Category | Chain Terminals/Splices |
| Wiring type | Crimp style |
| Shape | Tab-on/in |
| Tab size | For #187 tab (Female), For #250 tab (Female) |
| Lock | Secure lock |
| Standard | UL |
| Current rating | 20 A AC/DC (AWG #12) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -40 ℃ to +105 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 2,000 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 22 , # 20 , # 18 , # 16 , # 14 , # 12 0.32 mm2 to 3.3 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.9 mm to φ 4.4 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | RSFP-3V-ES-A-H | Download | Download | Download | |
| 2 | RSFP-3V-ES-B | Download | Download | Download | |
| 3 | RSFP-3V-ES-C | Download | Download | Download | |
| 4 | RSFP-IS-2V-250 | Download | Download | Download | |
| 5 | RSFP-IS-3V-250 | Download | Download | Download | |
| 6 | RSFP-IS-3VB-250-187-8 | Download | Download | Download | |
| 7 | RSFP-ISM-3V-250 | Download | Download | Download | |
| 8 | RSFP-ISM-4V-250 | Download | Download | Download | |
| 9 | RSFP-ISM-4V-250-GE | Download | Download | Download | |
| 10 | SPS-51T-187-8 | Download | Download | Download | Download |