|
| Series | LBT connector A Type |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Side entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Friction lock |
| Hybrid | Yes |
| Standard | UL |
| Others | Sequence |
| Pitch | 1 mm |
| Circuit | 1, 3, 5, 7 |
| Current rating | 0.5 A AC/DC (Signal circuit, AWG #28) 8 A AC/DC (Power supply circuit, AWG #20) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 100 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 (Signal circuit) AWG # 24 , # 22 , # 20 (Power supply circuit) 0.08 mm2 (Signal circuit) 0.22 mm2 to 0.5 mm2 (Power supply circuit) |
| Insulation O.D. | φ 0.6 mm to φ 0.8 mm (Signal circuit) φ 1.11 mm to φ 1.44 mm (Power supply circuit) |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SLBTAD-01T-M0.5 | - | - | - | Download |
| 2 | SSH-003T-P0.2-H | - | - | - | Download |
| 3 | LBTAR-03V-2K-K(HF) | Download | Download | Download | Download |
| 4 | LBTAR-05V-2K-K(HF) | Download | Download | Download | Download |
| 5 | LBTAR-07V-2K-K(HF) | Download | Download | Download | Download |
| 6 | LBTAR-09V-2K-K(HF) | Download | Download | Download | Download |
| 7 | SM03B-LBTAKS-TD-N2T-K(HF) | Download | Download | Download | Download |
| 8 | SM05B-LBTAKS-TD-N2T-K(HF) | Download | Download | Download | Download |
| 9 | SM07B-LBTAKS-TD-N2T-K(HF) | Download | Download | Download | Download |
| 10 | SM09B-LBTAKS-TD-N2T-K(HF) | Download | Download | Download | Download |