|
| Series | ZND connector (Wire-to-Board) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Retainer | Retainer |
| Mating assist | Keying |
| Connection variations | Wire-to-wire type available |
| Standard | UL |
| Others | Potting |
| Pitch | 1.5 mm |
| Circuit | 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36 |
| Current rating | 2 A AC/DC (AWG #24) |
| Voltage rating | 100 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 0.08 mm2 to 0.21 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.76 mm to φ 1.3 mm |
| Remarks | Wire-to-Wire type available |