|
| Series | ACH connector (Wire-to-Board) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Friction lock |
| Connection variations | Wire-to-wire type available |
| Standard | CSA, UL |
| Others | LED lighting, Side-Feed |
| Pitch | 1.2 mm |
| Circuit | 1, 2, 3, 4, 5 |
| Current rating | 2 A AC/DC (1 to 3 circuits, AWG #28) 1.5 A AC/DC (4, 5 circuits, AWG #28) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 100 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 32 , # 30 , # 28 0.032 mm2 to 0.08 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.38 mm to φ 0.63 mm |
| Remarks | Wire-to-Wire type available |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SACH-003G-P0.2 | - | - | - | Download |
| 2 | SACH-003G-P0.2B | - | - | - | Download |
| 3 | ACHR-02V-S | Download | Download | Download | Download |
| 4 | ACHR-03V-S | Download | Download | Download | Download |
| 5 | ACHR-01V-A-S | Download | Download | Download | Download |
| 6 | ACHR-04V-A-S | Download | Download | Download | Download |
| 7 | ACHR-05V-A-S | Download | Download | Download | Download |
| 8 | BM02B-ACHSS-GAN-ETF | Download | Download | Download | Download |
| 9 | BM03B-ACHSS-GAN-ETF | Download | Download | Download | Download |
| 10 | BM01B-ACHSS-A-GAN-ETF | Download | Download | Download | Download |
| 11 | BM04B-ACHSS-A-GAN-ETF | Download | Download | Download | Download |
| 12 | BM05B-ACHSS-A-GAN-ETF | Download | Download | Download | Download |