|
| Series | RWZ connector |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Panel mounting | Screw lock |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Mating assist | Absorbing of misalignment, Drawer |
| Hybrid | Yes |
| Standard | CSA, TÜV, UL |
| Pitch | 1.5 mm, 7.5 mm (Power supply circuit) |
| Circuit | 9, 13, 19, 21, 23, 25, 31, 33, 39 |
| Current rating | 1 A AC/DC (Signal circuit, AWG #26) 15 A AC/DC (Power supply circuit, AWG #14) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC (Signal circuit) 250 V AC/DC (Power supply citcuit) |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 (Signal circuit) AWG # 24 , # 22 , # 20 , # 18 , # 16 , # 14 (Power supply circuit) 0.08 mm2 to 0.13 mm2 (Signal circuit) 0.2 mm2 to 2 mm2 (Power supply circuit) |
| Insulation O.D. | φ 0.7 mm to φ 1.1 mm (Signal circuit) φ 1.4 mm to φ 3.6 mm (Power supply circuit) |
| Remarks | Applicable signal connector: CZ, CZH connector |