|
| Series | SM connector |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Wiring type | Crimp style |
| Panel mounting | Panel lock |
| Array (Insertion part) | Single-row, Dual-row |
| Lock | Secure lock (Outer), Secure lock (Center) |
| Standard | TÜV, UL |
| Pitch | 2.5 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 18 |
| Current rating | 3 A AC/DC |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 , # 22 0.08 mm2 to 0.33 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.2 mm to φ 1.8 mm |