|
| Series | XAD connector (Wire-to-Board) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Lock | Secure lock (Outer), Secure lock (Center) |
| Connection variations | Wire-to-wire type available |
| Standard | CSA, TÜV, UL |
| Pitch | 2.5 mm |
| Circuit | 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 40 |
| Current rating | 3 A AC/DC (AWG #22, AWG #20) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,000 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 , # 22 , # 20 0.08 mm2 to 0.5 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.8 mm to φ 1.9 mm |
| Remarks | Wire-to-Wire type available |