|
| Series | RAD connector |
| Category | Automotive Connectors |
| Sub category | Wire-to-Board |
| PC board mounting | Through-hole, Screw lock |
| Mating direction | Side entry |
| Terminal size | 0.64 terminal, 1.5 terminal, 2.8 terminal |
| Array (Insertion part) | 4-row |
| Retainer | TPA |
| Mating assist | Lock lever for I/W |
| Hybrid | Yes |
| Application | Audio device |
| Pitch | 2.54 mm, 3.5 mm (Power supply circuit) |
| Circuit | 44 |
| Current rating | 5 A DC (Signal circuit, 0.64 terminal) 15 A DC (Power supply circuit, 1.5 terminal) 25 A DC (Power supply circuit, 2.8 terminal) |
| Voltage rating | 14 V DC |
| Temperature range | -40 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 100 MΩ min. |
| Conductor size | 0.3 mm2 to 0.8 mm2 (Signal circuit) 0.35 mm2 to 5 mm2 (Power supply circuit) |
| Insulation O.D. | to φ 1.9 mm |
| Remarks | Applicable wire for 0.64 terminal: AVSS, CAVS, SAE |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SAIT-A02T-M064 | - | - | - | Download |
| 2 | SAIT-A03T-M064 | - | - | - | Download |
| 3 | RADPB-44-1AK | Download | Download | Download | Download |
| 4 | S44B-RAD1AK | Download | Download | Download | Download |