|
| Series | JFPS connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Mating assist | Keying |
| Standard | UL |
| Pitch | 8.8 mm |
| Circuit | 1, 2, 3, 4 |
| Current rating | 35 A AC/DC (1, 2 circuits, AWG #10) 15 A AC/DC (4 circuits, AWG #16) |
| Voltage rating | 600 V AC/DC |
| Temperature range | -40 ℃ to +105 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 2,200 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 16 , # 14 , # 12 , # 10 1.25 mm2 to 5.5 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 3.1 mm to φ 5.3 mm |