|
| Series | PSI connector (High Current Specification D Type) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Standard | CSA, TÜV, UL |
| Pitch | 8 mm |
| Circuit | 2 |
| Current rating | 15 A AC/DC (3 circuits without the 2nd pin) |
| Voltage rating | 600 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 20 , # 18 , # 16 0.5 mm2 to 1.25 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 2.3 mm to φ 3.2 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SPSI-41T-M1.1 | - | - | - | Download |
| 2 | PSIP-03V-K-D | Download | Download | Download | Download |
| 3 | B2(8.0)B-PSIK-NC-D1 | Download | Download | Download | Download |