|
| Series | RWZ connector (Power supply system structure reinforced type) |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Wiring type | Crimp style |
| Panel mounting | Screw lock |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Mating assist | Absorbing of misalignment, Drawer |
| Circuit | 6 |
| Current rating | 15 A (6 circuits, AWG #14) 3 A (6 circuits, AWG #24) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 24 , # 22 , # 20 , # 18 , # 16 , # 14 0.2 mm2 to 2 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.4 mm to φ 3.6 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SRWM-01GG-S0.6 | - | - | - | Download |
| 2 | SRWM-21GG-S0.6 | - | - | - | Download |
| 3 | SRWM-61GG-S0.6 | - | - | - | Download |
| 4 | RWZP-P06V-S1-K-FB | Download | Download | Download | Download |
| 5 | SRWF-01GG-M0.6 | - | - | - | Download |
| 6 | SRWF-21GG-M0.6 | - | - | - | Download |
| 7 | SRWF-61GG-M0.6 | - | - | - | Download |
| 8 | RWZR-P06V-S1-K-PG | Download | Download | Download | Download |