|
| Series | RWM connector |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Wiring type | Crimp style |
| Panel mounting | Screw lock |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Mating assist | Absorbing of misalignment, Drawer |
| Standard | TÜV, UL |
| Pitch | 1.5 mm |
| Circuit | 20 |
| Current rating | 1 A AC/DC (Signal circuit, AWG #26) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC (Signal circuit) |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 0.08 mm2 to 0.13 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.78 mm to φ 1.1 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SRWMP-002T-M0.9 | - | - | - | Download |
| 2 | RWMYP-09-K | Download | Download | Download | Download |
| 3 | RWMYP-11-K | Download | Download | Download | Download |
| 4 | RWMP-20S0-K | Download | |||
| 5 | 20S0R-RWM-KT | Download | |||
| 6 | 09CZ-6H | Download | Download | Download | Download |
| 7 | 11CZ-6H | Download | Download | Download | Download |
| 8 | SCZH-002T-P0.5 | - | - | - | Download |
| 9 | CZHR-09V-S | Download | Download | Download | Download |
| 10 | CZHR-11V-S | Download | Download | Download | Download |