|
| Series | LC connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Standard | CSA, UL |
| Others | 2 wire crimping |
| Pitch | 5.08 mm |
| Circuit | 4 |
| Current rating | 7 A AC/DC (AWG #18) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +90 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 22 , # 20 , # 18 0.33 mm2 to 0.75 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.7 mm to φ 2.1 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SLC-21T-2.0 | - | - | - | Download |
| 2 | SLC-22T-2.0 | - | - | - | Download |
| 3 | LCP-04 | Download | Download | Download | Download |
| 4 | LC-04T | Download | Download | Download | Download |
| 5 | LC-04A | Download | Download | Download | Download |
| 6 | LC-04B | Download | Download | Download | Download |
| 7 | LCC-04 | Download | Download | Download | Download |