|
| Series | MBS header |
| Category | Other Connectors (Including headers) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Standard | CSA, UL |
| Others | Angle header, Radial taping |
| Pitch | 2.5mm |
| Circuit | 6, 8 |
| Current rating | 1 A AC/DC |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25℃ to +85℃ |