|
| Series | SZN connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board Board-in type) |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Standard | CSA, UL |
| Pitch | 1.5 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 |
| Current rating | 0.7 A AC/DC (AWG #26) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 30 , # 28 , # 26 0.05 mm2 to 0.13 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.7 mm to φ 1.1 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SZN-002T-P0.7K | Download | Download | Download | Download |
| 2 | SZN-003T-P0.7K | - | - | - | Download |
| 3 | 2P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 4 | 3P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 5 | 4P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 6 | 5P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 7 | 6P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 8 | 7P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 9 | 8P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 10 | 9P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 11 | 10P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 12 | 11P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 13 | 12P-SZN | Download | Download | Download | Download |
| 14 | 13P-SZN | Download | Download | Download | Download |