|
| Series | DA connector |
| Category | Insulation Displacement Connectors (Wire-to-Board Board-in type) |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Standard | CSA, UL |
| Pitch | 2 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 |
| Current rating | 1 A AC/DC (AWG #26) |
| Voltage rating | 100 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 800 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 |
| Insulation O.D. | φ 0.9 mm to φ 1 mm |
| Remarks | Applicable wire: UL1061, UL1571 |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | 02DA-8M | Download | Download | Download | Download |
| 2 | 03DA-8M | Download | Download | Download | Download |
| 3 | 04DA-8M | Download | Download | Download | Download |
| 4 | 05DA-8M | Download | Download | Download | Download |
| 5 | 06DA-8M | Download | Download | Download | Download |
| 6 | 07DA-8M | Download | Download | Download | Download |
| 7 | 08DA-8M | Download | Download | Download | Download |
| 8 | 09DA-8M | Download | Download | Download | Download |
| 9 | 10DA-8M | Download | Download | Download | Download |
| 10 | 02DA-6S | Download | Download | Download | Download |
| 11 | 03DA-6S | Download | Download | Download | Download |
| 12 | 04DA-6S | Download | Download | Download | Download |
| 13 | 05DA-6S | Download | Download | Download | Download |
| 14 | 06DA-6S | Download | Download | Download | Download |
| 15 | 07DA-6S | Download | Download | Download | Download |
| 16 | 08DA-6S | Download | Download | Download | Download |
| 17 | 09DA-6S | Download | Download | Download | Download |
| 18 | 10DA-6S | Download | Download | Download | Download |