|
| Series | RIY connector |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Wiring type | Crimp style |
| Panel mounting | Panel lock |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Mating assist | Absorbing of misalignment, Drawer |
| Hybrid | Yes |
| Standard | CSA, TÜV, UL |
| Pitch | 2.7 mm, 7.5 mm (Power supply circuit) |
| Circuit | 7 |
| Current rating | 2 A AC/DC (Signal circuit, AWG #24) 15 A AC/DC (Power supply circuit, AWG #14) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC (Signal circuit) 250 V AC/DC (Power supply circuit) |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 (Signal circuit) AWG # 18 , # 16 , # 14 (Power supply circuit) 0.08 mm2 to 0.22 mm2 (Signal circuit) 0.75 mm2 to 2 mm2 (Power supply circuit) |
| Insulation O.D. | φ 0.9 mm to φ 1.5 mm (Signal circuit) φ 2 mm to φ 3.6 mm (Power supply circuit) |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SRWM-61GG-S0.6 | - | - | - | Download |
| 2 | RPJ-SP2331 | - | - | - | Download |
| 3 | 07P-RIY-K-3RL | Download | Download | Download | Download |
| 4 | SRWF-61GG-M0.6 | - | - | - | Download |
| 5 | RPJ-SS2331 | - | - | - | Download |
| 6 | 07R-RIY-K-R3FI | Download | Download | Download | Download |