|
| Series | MUF connector |
| Category | Interface Connection Connectors |
| PC board mounting | Through-hole, SMT |
| Mating direction | Side entry |
| Mating assist | Keying |
| Transmission Electromagnetic | Shield |
| Standard | UL |
| Pitch | 0.8 mm |
| Circuit | 10 |
| Current rating | 1 A AC/DC |
| Voltage rating | 30 V AC/DC |
| Temperature range | -55 ℃ to +85 ℃ |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 0.08 mm2 to 0.21 mm2 |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | MUF-PK10K-X | Download | Download | Download | Download |
| 2 | MUF-RS10DK-GKXR | Download | Download | Download | Download |
| 3 | MUF-RS10SK-GKX-TB | Download | Download | Download | Download |