|
| Series | FDZ connector |
| Category | FFC/FPC Connectors |
| Applicable FPC/FFC | FPC, Membrane |
| ZIF Non-ZIF | ZIF |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Contact surface side | Both sides contact |
| Lock | Slider lock |
| Standard | CSA, UL |
| Pitch | 2.54 mm |
| Circuit | 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 17, 19 |
| Current rating | 50 mA AC/DC |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -40 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,200 VAC for one minute. |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | 05FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 2 | 06FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 3 | 08FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 4 | 09FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 5 | 10FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 6 | 11FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 7 | 12FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 8 | 13FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 9 | 17FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 10 | 19FDZ-BT(S) | Download | Download | Download | Download |
| 11 | 05FDZ-ST(S) | Download | Download | Download | Download |
| 12 | 06FDZ-ST(S) | Download | Download | Download | Download |
| 13 | 08FDZ-ST(S) | Download | Download | Download | Download |
| 14 | 09FDZ-ST(S) | Download | Download | Download | Download |
| 15 | 10FDZ-ST(S) | Download | Download | Download | Download |
| 16 | 11FDZ-ST(S) | Download | Download | Download | Download |
| 17 | 12FDZ-ST(S) | Download | Download | Download | Download |
| 18 | 13FDZ-ST(S) | Download | Download | Download | Download |
| 19 | 17FDZ-ST(S) | Download | Download | Download | Download |