|
| Series | ACHF Connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Friction lock |
| Standard | UL |
| Others | Side-Feed |
| Pitch | 1.2 mm |
| Circuit | 3, 4, 6 |
| Current rating | 1 A AC/DC (Signal circuit, 4, 6 circuits, AWG #28) 2.5 A AC/DC (Other circuits, AWG #28) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 100 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 30 , # 28 0.05 mm2 to 0.08 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.5 mm to φ 0.63 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SACHF-003GAC-P0.2 | - | - | - | Download |
| 2 | ACHFR-03V-H | Download | Download | Download | Download |
| 3 | ACHFR-04V-H | Download | Download | Download | Download |
| 4 | ACHFR-06V-H | Download | Download | Download | Download |
| 5 | BM03B-ACHFKS-GACN-ETF | Download | Download | Download | Download |
| 6 | BM04B-ACHFKS-GACN-ETF | Download | Download | Download | Download |
| 7 | BM06B-ACHFKS-GACN-ETF | Download | Download | Download | Download |