|
| Series | APSH connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Pitch | 1 mm |
| Circuit | 3 |
| Current rating | 1 A AC/DC (AWG #28) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 100 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 32 , # 30 , # 28 0.032 mm2 to 0.08 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.4 mm to φ 0.8 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SSH-003T-P0.2-H | - | - | - | Download |
| 2 | APSHR-03V-S | Download | Download | Download | |
| 3 | BM03B-APSHSS-ETFT | Download | Download | Download |