|
| Series | RTZ connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole, Screw lock |
| Mating direction | Top entry |
| Panel mounting | Screw lock |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Mating assist | Drawer |
| Pitch | 1.5 mm |
| Circuit | 4, 16, 20, 28, 36 |
| Current rating | 2 A AC/DC (AWG #24) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 0.08 mm2 to 0.21 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.8 mm to φ 1.2 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SRTZ-002GSA-P0.3 | - | - | - | Download |
| 2 | RTZR-04V-K-FB | Download | Download | Download | Download |
| 3 | RTZR-16V-K-FB | Download | Download | Download | Download |
| 4 | RTZR-20V-K-FB | Download | Download | Download | Download |
| 5 | RTZR-28V-K-FB | Download | Download | Download | Download |
| 6 | RTZR-36V-K-FB | Download | Download | Download | Download |
| 7 | RTZP-04V-K1GSA | Download | Download | Download | Download |
| 8 | RTZP-16V-K1GSA | Download | Download | Download | Download |
| 9 | RTZP-20V-K1GSA | Download | Download | Download | Download |
| 10 | RTZP-28V-K1GSA | Download | Download | Download | Download |
| 11 | RTZP-36V-K1GSA | Download | Download | Download | Download |