|
| Series | JFA connector J-PF3 press fit type |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Press-fit |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row, Dual-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Side) |
| Mating assist | Keying |
| Standard | UL |
| Circuit | 4, 5, 6, 10 |
| Current rating | 13 A AC/DC (4 circuits, AWG #14) 4.5 A AC/DC (10 circuits, AWG #24) |
| Voltage rating | 250 V |
| Temperature range | -55 ℃ to +105 ℃ |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 , # 24 , # 22 , # 20 , # 18 , # 16 , # 14 0.08 mm2 to 2 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.8 mm to φ 3.4 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SF3F-002GF-P2.0 | - | - | - | Download |
| 2 | SF3F-01GF-P2.0 | - | - | - | Download |
| 3 | SF3F-41GF-P2.0 | - | - | - | Download |
| 4 | SF3F-71GF-P2.0 | - | - | - | Download |