|
| Series | RSXA connector |
| Category | Card Edge Connectors |
| Sub category | Card-to-Wire |
| Wiring type | IDC style |
| Lock | Friction lock |
| Mating assist | Keying |
| Standard | RAST 2.5, UL |
| Others | Daisy chain |
| Pitch | 2.5 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 |
| Current rating | 4 A AC/DC (AWG #22) 2 A AC/DC (AWG #24) |
| Voltage rating | 250V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +105 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,000 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 24 , # 22 0.22 mm2 to 0.38 mm2 |
| Insulation O.D. | to φ 1.7 mm |