|
| Series | MLH connector |
| Category | Automotive Connectors |
| Sub category | Wire-to-Board |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Side entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Inertia lock |
| Retainer | TPA |
| Mating assist | Keying, Incomplete mating prevention |
| Pitch | 2mm |
| Circuit | 6 |
| Current rating | 3 A AC/DC (AWG #22) |
| Voltage rating | 14V DC |
| Temperature range | -40℃ to +100℃ |
| Insulation resistance | 100MΩ min. |
| Conductor size | AWG #22 0.35mm2 |
| Insulation O.D. | to φ1.5mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | MLHP-06A-1AK | Download | Download | Download | Download |
| 2 | MLHP-06A-1BS | Download | Download | Download | Download |
| 3 | SM06B-MLH-1AK | Download | Download | Download | Download |
| 4 | SM06B-MLH-1BS | Download | Download | Download | Download |