|
| Series | TZW connector (CZ family) |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Panel mounting | Panel lock |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Lock | Friction lock |
| Standard | CSA, UL |
| Others | Wire-to-Wire Adapter |
| Pitch | 1.5 mm |
| Circuit | 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40 |
| Current rating | 2 A AC/DC (AWG #26) |
| Voltage rating | 100 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 28 , # 26 |
| Insulation O.D. | φ 0.7 mm to φ 1.1 mm |
| Remarks | Applicable wires are in accordance with the applicable connector. Applicable connector: CZW connector |