|
| Series | GXW connector (GX family) |
| Category | Insulation Displacement Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Lock | Friction lock |
| Standard | UL |
| Pitch | 1.25mm |
| Circuit | 32, 36, 40 |
| Current rating | 1.5 A (AWG #26) |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25℃ to +85℃ |
| Insulation resistance | 500MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG #28,#26 0.08mm2 to 0.13mm2 |
| Insulation O.D. | φ0.75mm to φ0.83mm |
| Remarks | Applicable wires are in accordance with the applicable connector. Applicable connector: GX connector |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | 15GX-6S | Download | Download | Download | Download |
| 2 | 17GX-6S | Download | Download | Download | Download |
| 3 | 19GX-6S | Download | Download | Download | Download |
| 4 | 21GX-6S | Download | Download | Download | Download |
| 5 | BM32B-GXWKS-A-TF | Download | Download | Download | Download |
| 6 | BM36B-GXWKS-A-TF | Download | Download | Download | Download |
| 7 | BM40B-GXWKS-A-TF | Download | Download | Download | Download |
| 8 | BM32B-GXWLES-B-TF | Download | Download | Download | Download |
| 9 | BM36B-GXWLES-B-TF | Download | Download | Download | Download |
| 10 | BM40B-GXWLES-B-TF | Download | Download | Download | Download |
| 11 | GXWH-32-K-A | Download | Download | Download | Download |
| 12 | GXWH-36-K-A | Download | Download | Download | Download |
| 13 | GXWH-40-K-A | Download | Download | Download | Download |
| 14 | GXWH-32-LE-B | Download | Download | Download | Download |
| 15 | GXWH-36-LE-B | Download | Download | Download | Download |
| 16 | GXWH-40-LE-B | Download | Download | Download | Download |