|
| Series | XM connector (Meets glow wire testing standards) |
| Category | Compatible with Glow Wire Test |
| Sub category | Wire-to-Wire |
| Panel mounting | Panel lock |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Lock | Secure lock (Inner) |
| Retainer | Retainer |
| Standard | UL |
| Pitch | 2.5 mm |
| Circuit | 16, 18, 26 |
| Current rating | 3 A AC/DC (AWG #20) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +105 ℃ |
| Insulation resistance | 500 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 26 , # 24 , # 22 , # 20 0.13 mm2 to 0.5 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.3 mm to φ 1.9 mm |