|
| Series | YL connector (Meets glow wire testing standards) |
| Category | Compatible with Glow Wire Test |
| Sub category | Wire-to-Wire |
| Panel mounting | Panel lock, Free-hanging |
| Array (Insertion part) | Single-row, Dual-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Retainer | Retainer |
| Standard | UL, CSA |
| Others | 2 wire crimping |
| Pitch | 4.5 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 8, 10, 12, 20 |
| Current rating | 7 A AC/DC (2 circuits, AWG #18) 1 A AC/DC (20 circuits, AWG #26) |
| Voltage rating | 300 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +90 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 26 , # 24 , # 22 , # 20 , # 18 0.13 mm2 to 0.75 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.3 mm to φ 2.7 mm |