|
| Series | PW connector (Type A) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Retainer | Retainer |
| Standard | CSA, UL |
| Pitch | 2.5mm |
| Circuit | 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 |
| Current rating | 3 A AC/DC (AWG #22) |
| Voltage rating | 250 V AC/DC |
| Temperature range | -40℃ to +105℃ |
| Insulation resistance | 1,000MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,000 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG #26,#24,#22 0.13mm2 to 0.33mm2 |
| Insulation O.D. | φ1.3mm to φ1.7mm |