|
| Series | LEKU connector |
| Category | Board-to-Board Connectors |
| Connecting style | Horizontal |
| PC board mounting | SMT |
| Lock | Secure lock |
| Mating assist | Misalignment absorption |
| Standard | UL |
| Others | Halogen-free, LED lighting |
| Pitch | 6 mm |
| Current rating | 3 A AC/DC |
| Voltage rating | 300 V AC/DC |
| Temperature range | -55 ℃ to +105 ℃ |
| Insulation resistance | 100 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 500 VAC for one minute. |