|
| Series | RA connector (Crimp type) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Side entry, Top entry |
| Array (Insertion part) | Dual-row |
| Lock | Secure lock (Outer), Secure lock (Side) |
| Mating assist | Lock lever for I/W |
| Connection variations | Compatible IDC connector available |
| Standard | MIL, UL |
| Pitch | 2.54 mm |
| Circuit | 10, 16, 20, 26, 30, 34, 40, 50, 60 |
| Current rating | 1 A AC/DC (AWG #22) |
| Voltage rating | 300 V AC/DC |
| Temperature range | -55 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,000 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 26 , # 24 , # 22 0.13 mm2 to 0.33 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.3 mm to φ 1.7 mm |
| Remarks | Compatible IDC-style connector available |