|
| Series | MWP connector |
| Category | Wire-to-Wire Connectors |
| Wiring type | Crimp style |
| Panel mounting | Free-hanging |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Waterproof | IPX4 |
| Standard | CSA, IEC 60529 IPX4, UL |
| Pitch | 7 mm |
| Circuit | 1, 2 |
| Current rating | 7 A AC/DC (AWG #18) 2 A AC/DC (AWG #26) |
| Voltage rating | 300 V AC/DC |
| Temperature range | -40 ℃ to +105 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,500 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 26 , # 24 , # 22 , # 20 , # 18 0.13 mm2 to 0.75 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 2.1 mm to φ 2.5 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SSM-01T-P1.4 | - | - | - | Download |
| 2 | SSM-21T-P1.4 | - | - | - | Download |
| 3 | SSF-01T-P1.4 | - | - | - | Download |
| 4 | SSF-21T-P1.4 | - | - | - | Download |
| 5 | 01R-MWPV-SSRR | Download | Download | Download | Download |
| 6 | 02R-MWPV-SSRR | Download | Download | Download | Download |
| 7 | 01P-MWPV-SSR | Download | Download | Download | Download |
| 8 | 02P-MWPV-SSR | Download | Download | Download | Download |