|
| Series | SFH connector |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Side entry |
| Array (Insertion part) | Single-row |
| Lock | Friction lock |
| Standard | CSA, UL |
| Pitch | 1.8 mm |
| Circuit | 2 |
| Current rating | 4 A AC/DC (AWG #22) |
| Voltage rating | 350 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,700 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 30 , # 28 , # 26 , # 24 , # 22 0.05 mm2 to 0.33 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 0.7 mm to φ 1.3 mm |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SSFH-001T-P0.5 | - | - | - | Download |
| 2 | SSFH-002T-P0.5 | - | - | - | Download |
| 3 | SFHR-02V-R | Download | Download | Download | Download |
| 4 | SM02B-SFHRS-TF | Download | Download | Download | Download |