|
| Series | FVCM connector |
| Category | FFC/FPC Connectors |
| Applicable FPC/FFC | FPC with protrusion |
| FPC/FFC thickness | 0.2 mm |
| ZIF Non-ZIF | ZIF |
| PC board mounting | SMT |
| Mating direction | Tilt entry |
| Contact surface side | Both sides contact |
| Lock | Mid flip lock |
| Others | Halogen-free |
| Pitch | 0.2 mm |
| Circuit | 41, 51 |
| Current rating | 0.2 A AC/DC |
| Voltage rating | 50 V AC/DC |
| Temperature range | -25 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 50 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 200 VAC for one minute. |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | 41FVCM-SM1-GAN-TF(HF) | Download | Download | Download | Download |
| 2 | 51FVCM-SM1-GAN-TF(HF) | Download | Download | Download | Download |