|
| Series | JWPF connector (Wire-to-Board) |
| Category | Crimp Style Connectors (Wire-to-Board type) |
| PC board mounting | Through-hole |
| Mating direction | Top entry |
| Array (Insertion part) | Single-row, Dual-row |
| Lock | Secure lock (Inner), Secure lock (Center) |
| Waterproof | IPX7 |
| Connection variations | Wire-to-wire type available |
| Standard | IEC 60529 IPX7, UL |
| Others | Potting |
| Pitch | 2 mm |
| Circuit | 2, 3, 4, 6, 8 |
| Current rating | 3 A AC/DC (AWG #22) |
| Voltage rating | 100 V AC/DC |
| Temperature range | -55 ℃ to +85 ℃ |
| Insulation resistance | 1,000 MΩ min. |
| Withstanding voltage | There shall be no breakdown or flashover while applying 1,000 VAC for one minute. |
| Conductor size | AWG # 26 , # 24 , # 22 0.13 mm2 to 0.33 mm2 |
| Insulation O.D. | φ 1.4 mm to φ 1.7 mm |
| Remarks | Wire-to-Wire type available |
| Product | IGES | STEP | 3D-PDF | 2D-PDF | |
| 1 | SWPR-001T-P025 | - | - | - | Download |
| 2 | 02R-JWPF-VSLE-S | Download | Download | Download | Download |
| 3 | 03R-JWPF-VSLE-S | Download | Download | Download | Download |
| 4 | 04R-JWPF-VSLE-S | Download | Download | Download | Download |
| 5 | 06R-JWPF-VSLE-D | Download | Download | Download | Download |
| 6 | 08R-JWPF-VSLE-D | Download | Download | Download | Download |
| 7 | B02B-JWPF-SK-R | Download | Download | Download | Download |
| 8 | B03B-JWPF-SK-R | Download | Download | Download | Download |
| 9 | B04B-JWPF-SK-R | Download | Download | Download | Download |
| 10 | B06B-JWPF-SK-R | Download | Download | Download | Download |
| 11 | B08B-JWPF-SK-R | Download | Download | Download | Download |